Logo Miličům Dům

Přemysl Pitter a historie

Kdo byl Přemysl Pitter a jak ovlivnil historii naší školky?

Přemysl Pitter

Kdo byl Přemysl Pitter a jaký měl život?

Přemysl Pitter je osobnost, která nechala postavit budovu naší mateřské školy, ale také pedagog, který v Milíčově domě působil. Narodil se 21. 6. 1895. Působil a žil na Žižkově, kde 24. 12. 1933 slavnostně otevřel útulek pro děti, nazvaný Milíčův Dům. Byl to velký humanista, spisovatel a kazatel.

Sám považoval za stavební kámen respekt ke všem osobám (k dětem, k rodičům, k pedagogům i k ostatním pracovníkům). A především v době války respekt k lidem z jakékoliv strany barikády nebo hranice. Prohlásil: „ Milujte své nepřátele“. Důležitým vzorem a faktorem pro mravní výchovu je chování a osobnost pedagoga. Posledním principem do trojice je otevřenost názorům, nápadům a novým myšlenkám.

Tyto tři principy nese naše škola dál jako Pitterovu pochodeň. Bohužel po únoru 1948 byl Přemysl Pitter pronásledován. Rozhodl se odejít přes Německo do Švýcarska. Do České republiky se již nikdy nevrátil.

Místnost Přemysla Pittera

Kdy a kde můžete místnost navštívit?

Upomínková místnost v budově naší školky, kde žil a pracoval Přemysl Pitter, byla zpřístupněna pro veřejnost. Naleznete tady pracovní stůl, historické předměty i dobové fotografie. Prohlídka je možná po předchozí domluvě.

Historie budovy

Jaký je příběh Milíčova domu?

V době světové krize, ve dvacátých letech 20. století, začal Přemysl Pitter shánět peníze na koupi pozemku. Získal je od drobných dárců a dne 24.12. 1933 se konečně Milíčův dům pro děti mohl otevřít. Byl pojmenován po Janu Milíči z Kroměříže. Ten výrazně Přemysla Pittera ovlivnil svými činy. Právě on zasvětil svůj život nejchudším a nejubožejším lidem. Po roce 1937 tady získalo střechu nad hlavou 150 dětí, které bohužel musely emigrovat z nacistického Německa. O rok později zde byla zřízena ozdravovna a tábořiště. Začátkem roku 1953 začal dům sloužit, jako celotýdenní družina pro děti. Poté přišel rok 1976, kdy začala poprvé fungovat mateřská škola. Čestný název Mateřská Škola Milíčův dům získala oficiálně až v roce 2001 díky ředitelce Bc. Martě Vrabcové.

Galerie

Kontakty

Chcete se na něco zeptat nebo nahlásit absenci?
Napište nám nebo zavolejte.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.